Yaga Sosnowska urodziła się w Polsce w 1940 roku. Jest absolwentką filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 roku wyemigrowała do Szwecji, gdzie rozpoczęła studia nad filozofią orientalną. Te ostatnie doprowadziły ją do buddyzmu i taoizmu. A ponieważ taoizm leży u podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej, następnym krokiem były studia medycyny chińskiej w szkole kierowanej przez J. Lindborga - Uppsala Universitets Medicinska Centrum (1991-94).
Równocześnie otrzymała tamże dyplom znajomości podstaw medycyny zachodniej.

W tym okresie zapoznała się z pracami Elisabeth Rochat - światowej sławy sinologa, tłumaczki i komentatorki klasycznych chińskich dzieł dotyczących medycyny. Od 1995 roku tłumaczy na język polski jej doroczne seminaria organizowane przez Centrum Sztuk Zdrowotnych w Warszawie. Większość publikacji Elisabeth Rochat de la Vallée można znaleźć w Monkey Press, England.

Trzy podróże do Chin pozwoliły na lepsze zrozumienie cywilizacji chińskiej i praktykę akupunktury w szpitalu Guan an men w Bejingu.

W latach 2001 - 03 miała możliwość studiowania "Unity in Duality", systemu filozofii, psychologii i psychoterapii opracowanej przez znanego tybetańskiego Lamę i znakomitego naukowca Taraba Tulku. Jego głęboka znajomość tradycji filozoficznych Dalekiego Wschodu, a jednocześnie 20 lat pracy badawczej w Royal Library w Kopenhadze, pozwoliły mu znaleźć formę nauczania przemawiającą do człowieka zachodniej cywilizacji, nie zdradzając jednocześnie całej złożoności tej dziedziny. "Unity in Duality" opiera się na "Tendrel", terminie tybetańskim oznaczającym głębokie, wzajemne powiązanie wszystkiego co istnieje.

W ostatnich latach zapoznała się z głębokim działaniem Śpiewających Mis tybetańskich i stosuje je w połączeniu z akupunkturą (co zwiększa jej skuteczność), albo też jako niezależny sposób leczenia fizycznego i psychicznego stresu.

Od 2009 prowadzi w Warszawie warsztaty wprowadzające w podstawowe problemy tradycyjnej medycyny chińskiej, między innymi kursy aurikuloterapii.

W swojej pracy z pacjentami posługuje się wieloma technikami czerpiąc z zasobów tradycyjnej medycyny chińskiej, takich jak akupunktura, akupresura, akupunktura ucha (z igłami lub bez), qigong, lekarstwa ziołowe wg tradycyjnych chińskich recept, bańki. Z zabiegów zachodnich stosuje bardzo skuteczny przy bólach kręgosłupa masaż tkanki łącznej.