Zapraszamy także na bezpłatne spacery ziołowe, które odbywają się w okresie od wiosny do jesieni.
Aktualne informacje znajdziesz na Facebooku oraz Instagramie.

Zajęcia odbywają się na terenach zielonych. Polegają na rozpoznawaniu roślin w naturalnych siedliskach. Omawiane są ich właściwości lecznicze, zastosowanie kulinarne, podawane są także informacje odnośnie składu fitochemicznego surowców. Często są to wydarzenia realizowane w ramach projektów finansowanych zewnętrznie, dzięki czemu zajęcia są bezpłatne dla uczestników.  

Istnieje także możliwość przeprowadzenia takiego spotkania dla grupy zorganizowanej. 

W celu ustalenia szczegółów proszę o kontakt!
Warsztaty zielarskie


ABC ziołowej alchemii


Zapraszamy serdecznie na warsztaty:

ABC ziołowej alchemii - jak przygotowywać wyciągi z roślin leczniczych

Napary, wywary, maceraty, czy nalewki, to tylko niektóre sposoby przyjmowania ziół. Aby skorzystać z leczniczych właściwości roślin, potrzebna jest podstawowa wiedza na temat tego, jak i kiedy przygotowywać takie wyciągi. Niektóre substancje czynne rozpuszczają się w wodzie. Uzyskanie innych jest możliwe dopiero przy użyciu alkoholu o odpowiednim stężeniu.

Ekstrahując materiał roślinny za pomocą różnych rozpuszczalników, możemy otrzymywać z tej samej rośliny, wyciągi o odmiennym działaniu. Dla przykładu napar z dziurawca działa zupełnie inaczej niż nalewka. Z drugiej strony obecność niektórych substancji czynnych może ułatwiać wchłanianie innych. Wszystkie te zawiłości zostaną wyjaśnione na warsztacie!

Na zajęciach poznamy podstawowe metody przetwarzania oraz ekstrakcji surowców roślinnych. Warsztat będzie składał się z części wykładowej oraz praktycznej. Podczas tej drugiej wykonamy kilka ziołowych preparatów. Poznamy receptury przydatne w pospolitych dolegliwościach. Będziemy smakować je na miejscu, a te bardziej trwałe uczestnicy zabiorą ze sobą.

W ramach zajęć praktycznych między innymi:

- Wykonamy kilka rodzajów wyciągów wodnych, poznamy różne techniki przygotowywania naparów.

- Będziemy przygotowywać nalewki: proste i złożone.
- Każdy nauczy się, jak zrobić swój syropek na kaszel.
- Dowiecie się, jak na bazie wyciągu roślinnego wykonać maść.

Każdy uczestnik otrzyma:
100 ml nalewki ziołowej (2 rodzaje po ok. 50 ml)
65 ml syropu ziołowego
45 ml maści ziołowej

Zapewniamy wszystkie potrzebne produkty oraz narzędzia do pracy.
Około godziny 14stej przewidziana jest przerwa na posiłek.
Warsztat poprowadzi: Anna Bober


Zapisy: alchemilium@gmail.com, 500 182 594Ziołowe receptury na czas infekcji


Zapraszamy na warsztat, podczas którego nauczymy się, jak budować antyinfekcyjną tarczę obronną za pomocą roślin leczniczych.


Na zajęciach przyjrzymy się chorobom infekcyjnym układu oddechowego z punktu widzenia tradycyjnej europejskiej fitoterapii oraz z perspektywy medycyny chińskiej. Skupimy się zarówno na profilaktyce, jak i leczeniu tych najbardziej pospolitych dolegliwości. Wypracujemy alternatywę dla zbyt często stosowanych syntetycznych antybiotyków, czy popularnych leków aptecznych. Omówimy remedia odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Warsztat będzie miał wymiar bardzo praktyczny. Wykonamy kilka preparatów przydatnych w sezonie infekcyjnym. Nauczymy się, jak przygotowywać syropki przeciwkaszlowe, czy jak przyrządzać receptury, które uchronią nas przed infekcją. Zostaną zaproponowane rozmaite mieszanki ziołowe pomocne w terapii chorób dróg oddechowych dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta. 

Poznamy zioła dostępne na łąkach i w lasach, a także surowce, w które można zaopatrzyć się w zielarniach. Będziemy przyglądać się roślinom, dotykać je i smakować. Podczas tych czynności z pewnością powstaną cenne eliksiry. Będziemy kosztować je na miejscu, a te bardziej trwałe uczestnicy zabiorą do domu.


Mniej więcej w środku zajęć przewidziana jest przerwa obiadowa. 
Więcej informacji wkrótce!

Warsztat poprowadzi Ania Bober